Deti potrebujú vedieť, že sú milované. Množstvo štúdií poukazuje na to, aké je prejavovanie lásky v detskom veku dôležitá. Deti, ktorým sa v prvých týždňoch života nedostalo lásky môžu mať vážne psychické problémy a väčší sklon k depresií a psychickým poruchám ako dieťa, ktorému bola preukazovaná láska. Priblížime si preto zopár tipov ako dieťatku prejaviť svoju lásku.
Každý z nás potrebuje lásku a pocit, že je milovaný. V podstate neexistujú ľudia, ktorí sú zlí a krutí, iba ľudia, ktorým nebola dopriata láska a poznačilo ich to. Nie nadarmo sa hovorí, že ľudia, ktorých milovať je najťažšie sú tí, čo to najviac potrebujú. Rodičia sú zodpovední za to, aby dieťa lásku pociťovalo už od útleho veku a stalo sa dobrým, milujúcim človekom. Nie každý z nás vyjadruje svoje pocity ľahko a hoci svoje dieťatko milujete, možno vám nepríde prirodzené vyznávať mu lásku. Preto vám prinášame pár tipov ako môžete svojej ratolesti dať najavo, že ju milujete a ako sa krôčik po krôčiku sa dostanete k vyjadreniu svojich citov.
1. Začnite už v tehotenstve
Najefektívnejšie je keď sa svojmu bábätku začnete prihovárať už v brušku. Približne od 16 týždňa tehotenstva dieťa začína vnímať zvuky. Bábätko váš hlas po narodení rýchlo spozná a naviac už v brušku sa začne učiť materský jazyk. Ak vám to nie je prirodzené, nemusíte bábätku rozprávať ako veľmi ho milujete, dôležité je, že sa s ním rozprávate. Pokojne môžete rozprávať o počasí ako na prvom rande, bábätko vašej reči ešte nerozumie iba sa učí vnímať jej melódiu a rozpoznávať slová. Dôležitá je pokojná, príjemná frekvencia vášho hlasu. Niektorým ľudom rozprávanie s bruškom príde zvláštne preto sú aj iné spôsoby ako môžete dať bábätku najavo, že ho ľúbite. Bábätká milujú hladkanie bruška. Hladkajte ho a bude spokojné. Prípadne mu môžete do bruška poslať zopár jemných tónov pesničky, ktorú máte radi. Bábätká milujú, keď sa v brušku niečo deje.
2. Bonding a starostlivosť
Možno ste už počuli výraz „bonding“. Ide o prikladanie bábätka na nahé bruško alebo hrudník matky hneď po narodení. Pri tomto akte medzi matkou a dieťaťom vzniká špeciálne puto. Dieťatko cíti maminu vôňu, počuje jej známy tlkot srdca a naviaže sa na matku. Čerstvej mamičke sa pri tomto zážitku vyplaví toľko hormónov, že má pocit, že z toľkej lásky jej vybuchne srdce. Niekedy zo zdravotných dôvodov nie je možné bonding vykonať ihneď po narodení dieťatka, ale nemusíte sa preto trápiť. Bonding sa dá vykonať kedykoľvek v prvých týždňoch a mesiacoch bábätka. Bábätko si svoju mamičku ľahko spozná, veď s vami prežilo 9 mesiacov. Najlepšie je vykonávať bonding pri kŕmení. Či už kojíte alebo kŕmite bábätko z fľašky, robte to bez trička. Koža na kožu vy aj bábätko - efekt bude stáť za to. Je dobré keď sa k bondingu pridajú aj oteckovia. Keďže je pre dieťatko prvé mesiace života stredobodom vesmíru mama, oteckovia si musia puto s bábätkom tak trochu vybojovať. Ideálne je pestovanie bábätka s štýle koža na kožu, prihováranie sa k bábätku, či spievanie. Bonding s oteckom podporíte aj ak mu prenecháte napríklad kúpanie bábätka.
3. Dotyky
Dotyky sú vyznania lásky telom. Nič nepokazíte, keď budete svoje dieťa hladkať, mojkať, túliť, objímať a bozkávať. Pri takýchto prejavoch lásky naše telo vyplavuje hormóny šťastia. Keď nemáte „gule“ na to, aby ste svojmu dieťatku povedali, že ho ľúbite dotyky sú tou najlepšou a najkrajšou náhradou za tieto slová. Časom roztopia aj vašu dušu, aby ste svojmu dieťatku tie dve krásne slová raz povedali.
4. Potešte ho
Deti milujú prekvapenia. Znakom a prejavom lásky nie sú iba slová, ale aj činy. Keď viete, že vaša dcérka rada chodí do zoo, alebo váš syn si želá novú futbalovú loptu, doprajte im to. Nemusia mať zrovna narodeniny a nemusí byť deň detí. Môže byť pekný deň, kedy chcete spraviť niečo pekné pre svoje deti. Potešte ich občas a oni sa vám zavďačia čarovným úsmevom. Láska bude lietať vo vzduchu. Ale ani s darčekmi a prekvapeniami to netreba preháňať. Deťom stačí málo. Napríklad keď idete natankovať a vrátite sa s lízankou. Deti nerobia šťastnými obrovské a drahé dary, ale pocit, že ich má niekto rád, spomenul si na ne a chce ich potešiť.
5. Rozprávky na dobrú noc
V dnešnom uponáhlanom svete už nie je moc vo zvyku čítať deťom rozprávky na dobrú noc. Deti rozprávky milujú. Vy im môžete otvoriť dvere do tohto sveta a vytvoriť si pritom s deťmi čarovné puto. Čas rozprávok je vzácny čas strávený s vašimi deťmi, ktorý pozitívne ovplyvní váš vzťah. Ak sa cítite príliš zaneprázdnení, nemusíte čítať deťom rozprávku každý deň. Môžete si určiť jeden deň v týždni, ktorý si vyhradíte na večernú rozprávku. Môžete ho nazvať rozprávková streda a verte, že vaše dieťa bude tento deň milovať.
6. Urovnajte nezhody
Rodičovstvo je ťažké a môže sa stať, že váš pohár pretečie, prasknú vám nervy a vy na svoje deti nakričíte. Deti sú v takýchto momentoch neisté a potrebujú sa utvrdiť v tom, že aj keď ste sa na ne hnevali, stále ich milujete. Keď sa situácia upokojí je veľmi dôležité vziať si dieťa na kolená, vysvetliť mu, prečo ste sa hnevali, povedať mu že vás to mrzí a že ho máte stále radi. Dohodnite sa s dieťaťom, že budete obaja sekať dobrotu - vy nebudete kričať a dieťa nebude robiť neplechu. Uvidíte, že aj takéto urovnanie vzťahu váš vzťah posilní, keď si dieťa uvedomí, že ho milujete v dobrom aj v zlom.
7. Pochváľte ho
Je dôležité svoje dieťa chváliť od útleho veku. Samozrejme, je potrebné robiť to vtedy, keď je to opodstatnené, aby dieťa neočakávalo pochvalu za každý krok, čo vykoná a aby sa u dieťaťa vyvinula primeraná sebareflexia. Ľudia, ktorým sa nedostalo pochvaly od rodičov často zúfalo prahnú za pochvalou a celý svoj život zasvätia kariére, len aby sa im dostalo nejakého uznania. Dieťa pochvalu potrebuje. Aj pochvala je prejav lásky. Pochváľte ho keď sa mu niečo podarí, keď dostane dobrú známku, keď si samo od seba po sebe niečo uprace, keď vyhrá nejaký zápas alebo súťaž. Povedzte mu, ako ste naňho s ockom hrdí a vyrastie z neho človek so zdravým sebavedomím a sebareflexiou.
8. Spíšte mu svoje pocity
Pre mnoho rodičov je jednoduchšie svoje pocity pre dieťa spísať. Výhod pri písaných vyznaniach je viac. Vaše dieťa vyznanie ocení najmä v neskoršom veku. Keď slová napíšete, môže si ich prečítať kedykoľvek, keď ho bude niečo trápiť, keď bude potrebovať pocítiť vašu lásku alebo si vás pripomenúť, keď tu už dávno nebudete. Nie pre každého je jednoduché svoje pocity spísať, a preto je skvelé využiť napríklad spomienkové knihy pre dieťa, ktoré vás navedú na tie správne slová. Naším tipom je spomienková knižka „Z lásky sa zrodilo...“, ktorá obsahuje množstvo strán, kde môžete nechať odkazy a vyznania lásky pre svoje dieťa. Kniha okrem vyznaní obsahuje aj fotky z tehotenstva a detstva až do 10 roku života vrátane prvého roku bábätka a všetkých významných míľnikov, ktoré celý príbeh vašej lásky krásne dotvárajú fotkami a spoločnými zážitkami. Vyplnením tejto knihy vytvoríte pre dieťa krásnu spomienku na detstvo a poviete mu to, že je milované a nie je samo.
9. Povedzte mu to
Mnoho rodičov si to ani neuvedomuje, ale slová "ľúbim ťa" hovoria dieťaťu veľmi zriedka alebo vôbec. Nebojte sa povedať tieto zázračné slová. Určite nimi nič nepokazíte, práve naopak. Čím častejšie ich bude dieťa počuť, tým lepšie. Deti nepotrebujú vyznanie lásky ako z romantického filmu. Stačí im počuť pár slov na to, aby sa utvrdili, že sú naozaj milované. Ak vám vyznávanie citov veľmi nejde môžte si vymyslieť pre dieťa formulku na dobrú noc, ktorá bude obsahovať vyznanie. Napríklad „Sladké sny a dobrú noc. Ľúbime ťa strašne moc." Vaše dieťa po pár dňoch bez čarovnej formulky na dobrú noc nebude chcieť ani zaspať. Nepotrvá dlho, a vyznanie lásky vám príde úplne prirodzené a stane sa súčasťou vašeho života.